عمارت تاریخی شریف

خانه تاریخی شریف بیرجند با فرم معماری، مواد و مصالح و تزئینات بنا حاکی از ساخت این بنا در اوایل دوره پهلوی است، این خانه بیشتر به عمارت شبیه است زیرا از حیاط با فضای سبز، درختان کهنسال، حوضو آب نما برخوردار بوده و مهم تر از همه تسلط و اشراف بر همه شهر دارد و در نوک تپه ای مشرف به بافت تاریخی واقع شده است.
این خانه دارای معماری برونگراست، حیاطش کاملا باز و فضاهای اطراف حیاط هیچ حصاری ندارد.
تزئینات آجرکاری و جان پناهی که به صورت نرده هایی است که با گچ ساخته شده است از شاخصه های مهم تزئیناتی این ساختمان هستند.
بنای اولیه این خانه تاریخی که قسمت غربی بنا می باشد به سبک خانه‌ های سنتی بیرجند در دوره قاجار ساخته شده که نیاز به مرمت دارد و قسمت شمالی در دوره پهلوی اول با معماری کاملا متفاوت مرمت شده است.
مهم ترین تزئینات بنا در این خانه تاریخی را می توان حصار نرده ای شکل روی دیوارها و لبه ساختمان دانست. از فراز خانه شریف در چشم اندازی زیبا تقریبا تمام شهر بیرجند را می توان دید.
این بنا دراستان خراسان جنوبي- بيرجند- خيابان حكيم نزاري۶ واقع شده است.
خانه تاریخی شریف بیرجند به دلیل داشتن ارزش های معماری با شماره ۴۵۰۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

برچسب ها :

درباره انجمن :

انجمن حرفه ای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان خراسان جنوبی در تاریخ هفتم اسفندماه سال 97 فعالیت رسمی خود را با هدف همکاری و همیاری و تعامل با سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در جهت جهت پیشبرد اهداف صنعت گردشگری و میراث فرهنگی و بر عهده گرفتن امور خدمات و تصدی این حوزه و همچنین کوشش جهت بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی و بالا بردن سطح آگاهی و دفاع از حقوق اعضای انجمن حرفه ای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان خراسان جنوبی تشکیل گردید . این نهاد با یکپارچه سازی ۳۵ دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در بیرجند و ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی مشغول فعالیت است .

اطلاعات تماس

انجمن حرفه ای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان خراسان جنوبی

All Rights Reserved

تمام حقوق برای pattask.ir محفوظ است.