آرامگاه ابن حسام خوسفی

آرامگاه ابن حسام خوسفی، از آثار تاریخی استان خراسان جنوبی بشمار می آید و در شهرستان خوسف واقع شده که بيش از ۵۰۰ سال قدمت دارد.
ابن حسام خوسفی سال ۷۸۲ قمری در شهر امروزی خوسف به دنیا آمد.محمد فرزندحسام الدین حسن، معروف به ابن حسام، شاعر، عارف، فقيه و انديشمند قرن هشتم و نهم هجري است.
آرامگاه ابن حسام خوسفي در سال ۹۲۰ هجري قمري ساخته شد و آخرین مرمت آن طبق محتوای اشعار سروده شده سردر ورودی آرامگاه، با احتساب حروف ابجد سال ۱۲۹۲ در قرن ۱۳هجری قمری بوده‌است.
این بنا بر روی تپه ای سنگی قرار دارد که اطراف آن را مراتع و مزارع سرسبز می‌پوشاند.
این شاعر پرآوازه همانند نامش از مشاهیر دیار خوسف بوده و شاعر قرن نهم می باشد. از جمله آثار ابن حسام خوسفی می توان به  دیوان اشعار(شامل قصاید غزلییات و انواع دیگر نظم)، نظم نثر اللالی، دلائل النبوه، نسب نامه و خاوران نامه اشاره کرد که خاوران نامه از مشهورترین و مهمترین منظومه های حماسی، دینی بوده و متاسفانه از این منظومه هیچ نسخه خطی در دیار خودش موجود نمی باشد، این در حالی است که ۲نسخه دست نویس وی در کتاب خانه های بریتانیا و ۵نسخه در کتابخانه های لندن موجود می باشد.
آرامگاه ابن حسام برفراز بلندی قرار گرفته و پیرامون آن را درختان و فضای سرسبز پوشانده است. این مقبره به صورت اتاقی ۸ ضلعی با مساحتی بسیار کم ساخته شده، پوشش سقف آن همانطور که نمایان است گنبدی شکل می باشد و روی مرکز گنبد یک کلاه فرنگی ساخته شده است؛ بر روی این سازه سوراخ هایی تعبیه شده که علاوه بر انتقال نور به داخل عمل تهویه هوا را نیز انجام می دهد. ساختمان مقبره درب چوبی کوچکی دارد و دیوارها و سقف از داخل بنا با گچبری مختصری تزیین شده، در مرکز اتاق یک سنگ قبر ساده روی زمین به چشم می آید.
این بنا دارای نقشه چلیپایی شکل و پوشش گنبدي است و در سه جهت، سه طاق نما با قوس جناقي دارد.
این مقبره پنجره ای به بیرون ندارد اما در قسمتی از دیوار با چینش آجر به صورت مشبک، نقش پنجره را ایفا می کند که از آنجا می توان فضای اطراف را به خوبی تماشا کرد.
در گوشه ای دیگر کتیبه سفید کاشیکاری شده ای مزین به اشعار این شاعر شیرین سخن در مقبره وی نصب شده است.
 قدمت این بنا به بیش از ۵۰۰سال (در اواخر عصر صفوی) می رسد و در عصر قاجار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.
این بنا با شماره ثبت ۲۰۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آدرس: خراسان جنوبی-شهرستان خوسف-خیابان مطهری

برچسب ها :

درباره انجمن :

انجمن حرفه ای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان خراسان جنوبی در تاریخ هفتم اسفندماه سال 97 فعالیت رسمی خود را با هدف همکاری و همیاری و تعامل با سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در جهت جهت پیشبرد اهداف صنعت گردشگری و میراث فرهنگی و بر عهده گرفتن امور خدمات و تصدی این حوزه و همچنین کوشش جهت بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی و بالا بردن سطح آگاهی و دفاع از حقوق اعضای انجمن حرفه ای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان خراسان جنوبی تشکیل گردید . این نهاد با یکپارچه سازی ۳۵ دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در بیرجند و ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی مشغول فعالیت است .

اطلاعات تماس

انجمن حرفه ای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان خراسان جنوبی

All Rights Reserved

تمام حقوق برای pattask.ir محفوظ است.